Darbo pokalbio patarimai. Ko paklausti darbo pokalbio metu? Dažniausiai užduodami klausimai

„Papasakokite plačiau apie save“ – tai vienas dažniausiai užduodamų klausimų darbo pokalbių metu. Tačiau dabar personalo atrankos specialistai pabrėžia, kad šį klausimą išgirdęs kandidatas turi į jį sureaguoti kaip į kvietimą pabrėžti, kuo jis gali būti naudingas įmonėje, kokias kompetencijas jau yra įgijęs ir kiek motyvacijos turi. Panašių į šį klausimų per darbo pokalbį gali būti ir daugiau. Ir nors šie klausimai dažnai skamba gana neapibrėžtai, pretendento atsakymuose turi atsispindėti ambicijos, gavus darbą susidoroti su patikėtomis užduotimis. Darbo pokalbio patarimai – viena iš dažniausiai kandidatų ieškomų frazių internete, todėl dalinamės keliais klausimais ir patarimais, kaip juos tinkamai atsakyti.

I klausimas: kur save matote po 5 metų?

Bene vienas populiariausių klausimų personalo atrankų metu yra klausimas, kur kandidatas save įsivaizduoja po penkerių metų. Šiuo klausimu darbdavys siekia išgauti informaciją apie tai, ką svajoja dirbti darbuotojas ateityje, kokie yra jo lūkesčiai. Nors iš esmės darbuotojui, kaip ir neaktualu, bus pretendentas skyriaus vadovu ar ne, tačiau šis klausimas dažnai yra ryškus identifikatorius, parodantis kandidato motyvacijos ir pasiryžimo dirbti lygį. Kai pretendentas atsakydamas į šį klausimą akcentuoja, jog pakils pareigose, nes per šį laikotarpį tikisi daug išmokti, sudalyvauti kvalifikacijos kėlimo kursuose ir panašiai, darbdaviui tai iškart byloja apie to žmogaus motyvacija ir atsakingą darbą. Taigi, personalo atrankos metu sulaukus tokio klausimo, į jį reikėtų atsakyti gana aiškiai, kuo suprantamiau išreiškiant savo norą mokytis ir tapti tos srities profesionalu.  Be jokios abejonės, atsakymas neturi skirtis nuo pagrindinės įmonės veiklos srities, tikslų, vizijos ar misijos.

II klausimas: kodėl turėtumėme Jus įdarbinti?

Kitas kandidatų dažnai sulaukiamas klausimas yra logiškas aplikavimo į siūlomą poziciją pagrindimas. Įmonės vadovui ar personalo atrankos specialistui svarbu, dėl kokių priežasčių žmogus nori dirbti įmonėje, kas čia jam patinka ir kaip jo turimos profesinės žinios atitiks įmonės veiklą ir keliamus reikalavimus. Pretendentams esminis dalykas yra pabrėžti, kad jie domisi įmone ir tiksliai žino, jog dabartinė jų patirtis ar motyvacija prisidės prie verslo vystymo. Žinoma, nereikia pervertinti savo galimybių, tačiau pabrėžti, kad dėl tam tikrų svarių priežasčių esate tikrai vertas šios pozicijos – daugiau nei rekomenduojama. Išsiskirti iš daugumos, pretendentui taip pat gali ir visų reikalavimų atitikimas: ieškodamos personalo, įmonės ne veltui papunkčiui surašo, ko tikisi iš kandidatų, todėl kandidatas, įrodydamas, kad viską moka ar žino, pelno nemažą pranašumą.

III klausimas: kodėl norite čia dirbti?

Šis klausimas atspindi kandidato padarytus namų darbus. Vadovams svarbu, ar ateidamas į darbo pokalbį kandidatas ką nors žino apie įmonę, čia dirbančius žmones, atsiliepimus žiniasklaidoje ir pan. Tad, siekdamas įrodyti, kad tikrai domėjosi ar jau kuris laikas seka tos įmonės veiklą, žmogus turėtų trumpai nupasakoti, ką žino apie kompaniją ir, svarbiausia, išskirti dalykus, kurie jį žavi ir jam patinka. Taip pat galima paminėti ir tobulintinus to verslo aspektus. Jei tai bus pateikiama pasiūlymo forma, vadovas ar personalo atrankos specialistai įvertins dar ir pretendento iniciatyvumą. Visada reikėtų išlikti nuoširdiems. Net jeigu įmonėje patinka tik pora dalykų, geriau taip ir pasakyti, užuot melavus, jog viskas, ką daro kompanija ar jos kolektyvas, be galo stebima ir patinka.

IV klausimas: kaip Jus apibūdintų kiti?

Tai – dar viena galimybė išskirti save iš kitų. Tačiau tokią puikią progą mandagiai pasigirti labai lengva sugadinti. Kad taip neatsitiktų, kandidatams patariama personalo atrankos metu vengti šabloninių frazių: sakytų, jog daug dirbu, mėgstu bendrauti, esu draugiškas. Atsakymas bus vertinamas kur kas palankiau, jei pretendentas išskirs aiškius savo darbo įpročius, įmonėje praversiančias charakterio savybes ir pan. Tarkime „aplinkiniai apibūdintų mane kaip draugišką“ geriau yra pakeisti „manyčiau, kad kiti teigtų, jog moku išklausyti, visuomet ieškau kompromiso, dėl to kartu su kolegomis galėčiau lengvai spręsti problemas“. Aiškus, bet tuo pačiu ne įgrisęs atsakymas kalba pats už save – žmogus taip pabrėžia savo profesionalumą bei asmenybę. Kandidatams verta būti kūrybingiems.

V klausimas: kokios Jūsų stipriosios bei silpnosios pusės?

Tokio klausimo esmė – kandidato stiprybės. Silpnų emociškai ar fiziškai darbuotojų niekam nereikia, bet tvirtą, reiklų, ryžtingą žmogų vertina bene kiekvienas darbdavys. Tačiau personalo atrankos specialistai pataria kandidatui neužberti pašnekovo informacija apie stipriąsias savo puses. Reikia išsirinkti keletą, kurias argumentuotai paaiškinti, pritraukiant tai prie įmonės veiklos srities. Deja, bet antrosios klausimo dalies apie silpnybes ignoruoti, jokiu būdu, negalima. Tai būtų esminė klaida, kurios darbo pokalbį vedantis asmuo perklaustų dar kartą. Atsakymas turi būti nuoširdus. Jei kandidatas nenori kažko minėti, nes mano, jog tai pakenktų jo karjerai, daugeliu atvejų tai galima ir praleisti. Visgi, atsakyti būtina ir geriausiai tinka kokia nors neutrali charakterio savybė, kuri kaip ir nepakenktų atlikti pavestas užduotis, tačiau kandidatas ja nėra visiškai patenkintas.

Įžvalgą parengė

Karolis Blaževičius

Indigroup vykdomasis partneris

Mumis pasitiki