Tendencijos: kaip lyčių lygybė atsispindi darbo pokalbių metu?

Pasaulyje jau kuris laikas eskaluojama lyčių lygybė, bet kartais vis dar pasigirsta manymų, jog į aukštesnes pareigas dažniau priimami vyrai negu moterys. O kaip yra iš tikrųjų? Ar darbo pokalbiai su vyrais ir moterimis visada vienodi? Ar tikrai projektų vadovų bei valdybos narių dauguma yra stipriosios lyties atstovai? Profesionalūs personalo atrankos specialistai teigia, kad šiuo metu ryškių vienos ar kitos lyties pranašumų darbo rinkoje – nematoma. Tačiau jie taip pat priduria tam tikrus moterų bei vyrų, užimančių rimtas pareigas, darbo ypatumus, kurių pirmąsias apraiškas jau galima aiškiai matyti ir Lietuvoje.

Ką sako skaičiai?

Pernai metais personalo atrankos kompanijų asociacijos (Association of Professional Staffing Companie – APSCo) pateiktais duomenimis, 56% moterų užima aukštesniąsias pareigas ir tik 23% jų įmonėse atstovauja aukščiausio lygio pozicijas. Žinoma, tokie skaičiai egzistuoja didžiojoje pasaulio dalyje ir visiškai nereiškia, kad tai galioja Lietuvai. Visgi, panašumų čia ir svetur rasti – nesunku.

Ši pasaulinio lygio tendencija personalo atrankos specialistų yra aiškinama paprastai. Daugelis vyrų vadovų vertinami kaip patikimi darbuotojai ir darbo santykius grindžia diplomatija. Moterys, savo ruožtu, kai kuriais atvejais socialiniu kompanijos aspektu yra matomos kaip nepatikimos. Kitais žodžiais tariant, retkarčiais joms sunku balansuoti tarp oficialumo darbe, nes su kai kuriais darbuotojais jos pernelyg bendrauja, atvirai dalinasi visais verslo niuansais, taip pereidamos į familiarius santykius. Nors tai nereiškia, kad vyrai ir moterys yra būtent tokios, kaip buvo pastebėta (juk dažnai gali būti ir atvirkštinis variantas), tačiau šį ypatumą pastebi ir kaip kada pabrėžia didelė dalis darbo rinkos ekspertų, organizuodami ar net vesdami personalo paieškas ir atrankas.

Tikrovė ir perspektyvos

Vykdant atrankas į aukščiausio lygio vadovus, paprastai orientuojamasi konkrečiai į tos srities profesionalus. Atrodytų kaip ir natūralu, kad tokiose pozicijose svarbu kompetencija ir panašaus darbo patirtis, tačiau užsienio personalo atrankos specialistų praktika kitokia. Dėl jau minėtų gerų diplomatiškų santykių ir komunikacijos profesionalumo darbe, daugeliu atveju į pačias atsakingiausias ir gerai apmokamas pareigas samdomi vyrai.

Tiesa, kaip ir viskas, taip ir ši sritis jau ima keistis. Tam įtakos turi nuolatinis lyčių lygybės klausimas. Tad vis dažniau galima matyti besikeičiantį įmonių personalą, o taip pat ir aukščiausio lygio vadovų lytį. Požiūris, kad karjera gali užsiimti ir dailioji lytis, pamažu išstumia gerai įsitvirtinusį manymą, kad bet kokios geresnės pareigos darbe priklauso vyrams. Dabar personalo į solidžias pareigas atrankų metu, pirmiausia, tikrinamas ne kandidato vardas, o jo kompetencijos ir patirtis.

Ko laukti Lietuvoje?

Atsižvelgus į tai, kaip darbo pokalbiai vyksta didžiųjų valsybių darbo rinkose, reikšmingų permainų galima laukti ir Lietuvoje. Tiksliau tariant, jos jau vyksta. Inovacijų žmogiškųjų įmonės išteklių srityje nesibaiminantys vadovai jau kuris laikas orientuojasi į svečių šalių patirtį ir priima į darbą išties puikius specialistus, ignoruodami jų lytį.

Ir net jeigu įvairios nuomonės netils dar keletą metų į priekį, be jokios abejonės, šie pokyčiai darbo rinkoje yra tik privalumas. Tai pagrindžiant personalo atrankos specialistų žodžiais – profesionalumas ir darbui reikalingos kompetencijos su lytimi šiandien niekam nesusiję.

Mumis pasitiki